Що таке астаксантин і його користь для здоров'я людини
Астаксантин (лат. Astaxanthin) — це натуральний червоно-помаранчевий пігмент, що міститься в організмі морських мешканців, таких як лосось, форель, краби, омари, криль, креветки і водорості. Це каротиноїд і потужний антиоксидант, який захищає організм від дії вільних радикалів.
Астаксантин уперше було виділено з омарів у 1938 році. Він присутній у більшості морських організмів (риб, креветок, водоростей), що мають червоне забарвлення. Наприклад, червоний колір м'яса лососевих риб обумовлений саме наявністю в ньому астаксантину. Водорості Haematococcus pluvialis також відомі високим вмістом астаксантину.
Важливо зазначити, що астаксантин не синтезується в організмі людини.
Астаксантин — це найпотужніший антиоксидант?
Деякі вчені справді вважають, що астаксантин — це найпотужніший антиоксидант. Він і справді в десятки і навіть у сотні разів сильніший за будь-які інші антиоксиданти. Наприклад, астаксантин у 75 разів сильніший за альфа-ліпоєву кислоту (АЛК), у 300 разів сильніший за вітамін Е, у 800 разів — за коензим Q10, і в 6000 разів — за вітамін С.
Астаксантин як антиоксидант знижує в організмі окислювальний стрес.
Окислювальний стрес — це стан, коли кількість шкідливих вільних радикалів переважає над кількістю корисних антиоксидантів в організмі. Унаслідок окисного стресу відбувається пошкодження та загибель клітин.
Симптоми окисного стресу: хронічна втома, порушення кровообігу і проблеми зі сном. Він призводить до виникнення серйозних захворювань, таких як серцево-судинні розлади, діабет, нейродегенеративні захворювання (хвороба Альцгеймера, хвороба Паркінсона, ALS (Бічний аміотрофічний склероз, БАС), тривожність, розсіяний склероз), ревматоїдний артрит і рак.
Таким чином, окислювальний стрес надзвичайно небезпечний для організму людини. І дуже важливо, що астаксантин здатний запобігти різним захворюванням, що виникають унаслідок окислювального стресу.
У яких продуктах міститься астаксантин?
Астаксантин міститься в морських мешканцях, таких як лосось, форель, креветки, ракоподібні, водорості. Лосось містить 26-38 мг/кг астаксантину, а райдужна форель – 24 мг/кг.
Користь астаксантину
Дослідження засвідчили, що астаксантин зміцнює імунну систему і допомагає зменшити запальні процеси в організмі, що спричиняють такі захворювання, як діабет, серцево-судинні захворювання, порушення роботи мозку, целіакія, ревматоїдний артрит. Він також благотворно впливає на стан шкіри.
Астаксантин проти метаболічного синдрому
Метаболічний синдром — це група порушень в організмі, які підвищують ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету 2-го типу та інсульту.
Дослідження засвідчили, що астаксантин може допомогти поліпшити такі показники у дорослих людей із метаболічним синдромом: систолічний (верхній) артеріальний тиск, загальний холестерин, холестерин ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ).
Астаксантин покращує показники кров'яного тиску, оскільки розширює кровоносні судини. Він також допомагає контролювати вироблення холестерину ЛПНЩ. Зауважимо, що високий рівень ЛПНЩ підвищує ризик серцевих захворювань та інсульту.
Астаксантин для здоров'я очей
Астаксантин позитивно впливає на здоров'я очей і зір. Як показали дослідження, він захищає очі від проблем, спричинених віковими змінами. Зокрема, астаксантин покращує кровообіг у тканинах очей і знижує ризик розвитку макулярної дегенерації та катаракти.
Також астаксантин знижує втому очей, що дуже важливо, тому що нині дуже багато людей довго працюють за комп'ютером або використовують смартфони, планшети та інші гаджети.
Астаксантин при синдромі сухого ока
Дослідження показують, що пероральне приймання астаксантину може поліпшити легкі та помірні симптоми при синдромі сухого ока. Сухе око — це захворювання, за якого в очах недостатньо зволоження. Симптоми цієї хвороби включають сухість очей, печіння, свербіж, відчуття «піску», чужорідного тіла, зменшення сльозової плівки (тонкого зовнішнього шару рідини, що захищає очі від інфекцій і зовнішніх чинників).
Астаксантин допомагає полегшити симптоми сухого ока, оскільки він:
- Покращує стабільність слізної плівки
- Допомагає відновити клітини захисних шарів ока (рогівки)
- Покращує функції мейбомієвих залоз, тобто сальних залоз по краях повік, які виробляють масляний секрет, що зберігає слізну плівку від висихання.
Астаксантин для здоров'я кісток
Астаксантин підвищує мінеральну щільність кісток і збільшує кількість клітин, які формують і відновлюють кістки. Також було доведено, що він перешкоджає втраті хряща — міцної та гнучкої сполучної тканини, яка захищає суглоби та кістки.
Вчені вважають, що астаксантин може стати перспективним засобом лікування захворювань кісток, пов'язаних з окислювальним стресом, таких як остеоартрит. Однак щодо цього необхідні додаткові дослідження.
Астаксантин для здоров'я шкіри
Астаксантин показав багатообіцяючі результати щодо здоров'я шкіри. Він сприяє підвищенню еластичності та зволоженості шкіри, а також зменшує утворення зморшок. Протизапальні, імунорегулювальні та відновлювальні ДНК властивості астаксантину сприяють підтримці здоров'я шкіри.
Дослідження, що прийом 6 мг астаксантину на день перорально протягом 6-8 тижнів може зменшити сухість шкіри, зморшки та пігментні плями. Астаксантин також може покращити текстуру та еластичність шкіри, особливо в поєднанні з місцевим (нашкірним) його застосуванням астаксантину.
Ще одне дослідження засвідчило, що прийом 4 мг астаксантину на день зменшує пошкодження шкіри, спричинені шкідливою дією сонячного ультрафіолету, і допомагає підтримувати рівень вологості шкіри.
Астаксантин для центральної нервової системи
Астаксантин підтримує центральну нервову систему, яка включає головний і спинний мозок. Як антиоксидант, він знижує окислювальний стрес у нейронах і покращує нейропластичність та захищає нейрони від пошкоджень.
Дослідження за участю літніх людей показують, що астаксантин може уповільнити вікове зниження когнітивних здібностей і допомогти запобігти деменції, тобто погіршенню функції мозку, що може призвести до втрати пам'яті та зниження здатності виконувати повсякденні дії.
Учені вважають, що завдяки антиоксидантним властивостям астаксантин діє як «природна їжа для мозку», проникає крізь гематоенцефалічний бар'єр і благотворно впливає на роботу мозку.
Астаксантин покращує когнітивні функції, такі як пам'ять і увага. Дослідження показують, що астаксантин корисний під час лікування нейродегенеративних захворювань, таких як хвороба Альцгеймера і хвороба Паркінсона.
Астаксантин проти онкологічних захворювань
Науковці вважають, що астаксантин має протиракові властивості і може використовуватися в комплексному лікуванні онкологічних захворювань, особливо раку молочної залози та товстої кишки. Однак застосовувати такий сильний антиоксидант, як астаксантин, в разі онкології можна тільки за призначенням і під наглядом лікаря.
Загалом астаксантин перспективний щодо лікування онкології, але необхідні подальші дослідження.
Астаксантин для спортсменів
Астаксантин підвищує витривалість організму, а також силу м'язів під час інтенсивних спортивних тренувань. Він знижує навантаження на суглоби і покращує їхній стан, що дуже важливо для легкоатлетів, важкоатлетів, велосипедистів та інших спортсменів, які відчувають підвищені навантаження на суглоби.
Ці властивості астаксантину допомагають спортсменам досягати найкращих результатів як під час тренувань, так і на змаганнях.
Астаксантин для жінок у період клімаксу
У період клімаксу жінки відчувають різні симптоми, пов'язані з віковою гормональною перебудовою організму. Це можуть бути припливи, нічна пітливість, занепокоєння, депресія, безсоння тощо.
Дослідження показали, що астаксантин може зменшити неприємні симптоми менопаузи, такі як припливи.
Як приймати астаксантин
Астаксантин випускається у вигляді добавок у різних формах, включно з таблетками, капсулами, рідинами, гранульованими порошками та м'якими гелями. Оскільки він є жиророзчинним, його слід приймати з їжею або стравами, що містять жири. Приймати астаксантин можна в будь-який час доби.
Кількість часу, необхідна для того, щоб астаксантин почав діяти, залежить від того, для чого ви його приймаєте. Наприклад, дослідження показують, що поліпшення відбувається приблизно в такі терміни:
- Метаболічний синдром: після шести тижнів
- Холестерин ЛПНЩ: після восьми тижнів (6 мг або менше на день)
- Артеріальний тиск: зниження систолічного артеріального тиску через вісім тижнів
- Загальний холестерин: зниження менш ніж через вісім тижнів (6 мг щодня)
- Здоров'я шкіри: зменшення зморшок і пігментних плям через 2-8 тижнів
- Сухість очей: поліпшення симптомів приблизно через два тижні
- Вікове зниження когнітивних здібностей: зменшення за 12 тижнів (12 мг на день)
- Остеоартрит колінного суглоба (легкий і середній ступінь): унаслідок приймання олії криля (добавка, що містить астаксантин) упродовж шести місяців в учасників спостерігали значне зменшення болю в коліні та скутості в суглобі, а також поліпшення фізичної функції.
Дозування
Не існує встановленого дозування астаксантину, але дослідження показали, що щоденна доза в 4-12 мг корисна для загального стану здоров'я. Більш високі дози також застосовувалися в дослідженнях без будь-яких значних побічних ефектів.
Чи безпечний астаксантин?
Астаксантин безпечний, якщо приймати його за інструкцією, і якщо немає протипоказань. Препарати астаксантину від всесвітньо відомих компаній виробляються з найкращої екологічно чистої сировини і проходять ретельний контроль якості. Але перед прийомом астаксантину обов'язково проконсультуйтеся з лікарем. Також врахуйте, що існують протипоказання до його прийому.
Протипоказання до прийому астаксантину
Астаксантин не рекомендується застосовувати людям з алергією на рибу або морепродукти. Також він не рекомендується для дітей.
Оскільки астаксантин взаємодіє з багатьма ліками, він може бути небезпечним для людей, які приймають певні препарати. Астаксантин може знижувати кров'яний тиск і рівень цукру в крові, тому слід дотримуватися обережності, особливо якщо ви приймаєте ліки, що знижують кров'яний тиск або рівень цукру в крові. Він також може взаємодіяти з деякими травами, такими як гінкго білоба, і продуктами, що містять кальцій або каротиноїди.
Побічні ефекти астаксантину
Дослідження не виявили суттєвих побічних ефектів астаксантину.
Висновок
Отже, астаксантин — це один із найпотужніших природних антиоксидантів, що допомагає в боротьбі з найнебезпечнішими захворюваннями: серцево-судинними, нейродегенеративними, запальними, онкологічними та іншими. Але щоб розкрити весь його потенціал, необхідно проводити подальші наукові дослідження.
Джерела:
Автор: Наталія Руденко