Що таке діабет та його симптоми
Діабет — це захворювання, при якому спостерігається підвищення рівня цукру (глюкози) у крові. Існує кілька типів діабету, але основних два: 1-го та 2-го типу.
Діабет 1-го типу
Діабет 1-го типу — це захворювання, за якого імунна система організму руйнує бета-клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін. Інсулін - це гормон підшлункової залози, який необхідний клітинам організму для того, щоб вони могли засвоювати цукор з їжі. І якщо клітини підшлункової залози перестають продукувати інсулін, то рівень цукру в крові підвищується до критичного рівня, що може бути небезпечно для життя. У результаті людина, яка страждає на діабет 1-го типу, має отримувати уколи інсуліну. Тому діабет першого типу називається інсулінозалежним.
Діабет 1-го типу може проявитися в будь-якому віці, але найчастіше він виникає у молодих людей до 30 років. Чому він виникає? На це запитання наука поки що не може дати точної відповіді, як і у випадку інших аутоімунних захворювань. Чому власна імунна система починає атакувати клітини підшлункової залози - невідомо. Припускають, що причиною можуть стати перенесені вірусні захворювання, збої в роботі імунної системи, спадковість.
Діабет 2-го типу
Діабет 2-го типу — це захворювання, за якого клітини організму стають нечутливими до інсуліну, що нормально виробляється підшлунковою залозою. Така нечутливість клітин до інсуліну називається інсулінорезистентністю. У результаті клітини не можуть використовувати інсулін, і спостерігається підвищений вміст глюкози (цукру) в крові. Діабет 2-го типу є інсулінонезалежним (бо інсуліну в організмі достатньо) або інсулінорезистентним.
Які причини діабету 2 типу? Це надлишок вуглеводів в організмі, ожиріння, підвищений рівень шкідливого холестерину, гіпертонія. Діабет 2-го типу розвивається в людей, старших за 40 років.
За цукрового діабету другого типу в більшості випадків не потрібно робити уколи інсуліну. Можна підтримувати нормальний стан організму (тобто рівень цукру в крові в межах норми) за допомогою дієти, помірних фізичних навантажень, лікарських препаратів, а також вітамінів і мінералів.
Можна приймати Вітаміни для зниження цукру в крові.
Симптоми діабету
Симптоми діабету 1-го і 2-го типу здебільшого збігаються, оскільки вони є наслідком підвищення цукру в крові. Різниця лише в тому, що за діабету 1-го типу симптоми проявляються одразу, а діабет 2-го типу може довго протікати без явно виражених симптомів.
Ось ці симптоми:
- Відчуття спраги
- Часте сечовипускання
- Зміна ваги (схуднення або набір ваги)
- Погане загоєння ран
- Постійне відчуття голоду, відсутність повного насичення після їжі
- Сухість слизових оболонок
- Сухість шкіри, тріщини
- Погіршення зору
- Відсутність енергії, підвищена втома і слабкість
Помітивши у себе деякі з цих симптомів, не поспішайте панікувати: це необов'язково діабет. Описані симптоми можуть бути спричинені зовсім іншими причинами. Зверніться до лікаря, щоб поставити правильний діагноз.
Автор: Наталія Руденко