Вітаміни для вагітних

Вітаміни для вагітних – чи потрібно їх приймати? Які з них найважливіші та необхідні? У яких продуктах вони містяться? Як правильно вибрати вітаміни для вагітних? Зараз ми спробуємо відповісти на всі ці питання.

Зміст

Проблеми дефіциту вітамінів у вагітних в Україні

Основні вітаміни та мінерали для вагітних

Здорове харчування для вагітних

Часті питання

Висновок

Вагітність - це унікальний і надзвичайно важливий період у житті жінки. Адже вона стоїть на порозі дива – народження нової людини. Яким він буде? Як складеться його життя та доля?

На жаль, не всі майбутні мами замислюються про те, що відповіді на ці питання залежать, у тому числі, від їхнього правильного харчування під час вагітності. Тому що це впливає на нормальний розвиток плода, а отже, і на майбутнє дитини. Крім того, харчування впливає на здоров'я самої мами: на те, як вона пройде період вагітності, як перенесе пологи і яким буде її здоров'я надалі.

Під час вагітності жінці необхідно забезпечити свій організм необхідними вітамінами та мінералами, які відіграють важливу роль і для правильного розвитку дитини, і для її здоров'я. Адже від цих речовин багато в чому залежить нормальне формування всіх органів та систем організму дитини. І недолік деяких вітамінів може призвести до серйозних ускладнень та проблем зі здоров'ям. Щоб цього не допустити, важливо приймати вітаміни для вагітних.

Проблеми дефіциту вітамінів у вагітних в Україні

На жаль, ситуація із забезпеченням вітамінами та мінералами організму вагітних жінок в Україні виглядає далеко не райдужною. За оцінками фахівців, нині до 70% вагітних в Україні відчувають той чи інший ступінь полівітамінної недостатності.

На це впливають такі фактори:

 • В Україні 7 західних областей (Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська та Чернівецька) є зонами з йодним дефіцитом. Причому тією чи іншою мірою дефіцит йоду спостерігається практично по всій Україні, у тому числі й у Києві.
 • Широке застосування в харчовій, м'ясній та молочній промисловості консервантів, барвників, ароматизаторів
 • Виснаження ґрунтів, що призводить до стійкого дефіциту та дисбалансу вмісту вітамінів та мікроелементів у зернових продуктах, фруктах та овочах
 • Природна недостатність ґрунтів та водних ресурсів низки регіонів України щодо критично важливих мікроелементів – селену, фтору, йоду, хрому, міді та деяких інших.

І це далеко не всі причини нестачі вітамінів.

За даними різних авторів, у вагітних найбільш поширений дефіцит вітамінів групи В (від 20 до 100% обстежених), аскорбінової кислоти (від 13 до 64%), фолієвої кислоти (70%), заліза (50-75%), йоду (60-70%), селену (80-100%) та каротиноїдів (від 25 до 94%). У багатьох жінок (70-80%) відзначено поєднаний дефіцит трьох і більше вітамінів.

Ось що говорить Юлія Давидова, доктор медичних наук, головний науковий співробітник акушерського відділення екстрагенітальної патології вагітних Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМН України:

«Яким би збалансованим не було харчування вагітної жінки та матері-годувальниці, повністю задовольнити її потреби у вітамінах і мінералах тільки за рахунок продуктів харчування неможливо. Вітамінно-мінеральна недостатність під час вагітності вимагає проведення дієтичних та фармакотерапевтичних заходів, спрямованих на її профілактику та корекцію».

Таким чином, фахівці вважають, що крім повноцінного харчування вагітним жінкам необхідно додатково приймати вітаміни та мінерали. Які ж вітаміни для вагітних найважливіші?

Основні вітаміни та мінерали для вагітних

Фолієва кислота (Вітамін B9)

Фолієва кислота, також відома як вітамін B9, відіграє ключову роль для здоров'я вагітної жінки та правильного розвитку плода. Її значення особливо велике в ранні тижні вагітності, коли формується нервова трубка плода, з якої згодом розвиваються головний та спинний мозок.

Фолієва кислота бере участь у синтезі ДНК та РНК, тобто. вона необхідна створення нових клітин. Тому фолієва кислота особливо важлива у І триместрі вагітності, коли йде закладка всіх органів та систем майбутньої дитини.

Дефіцит цього вітаміну в організмі вагітної жінки може призвести до серйозних вроджених дефектів нервової трубки, таких як аненцефалія та грижа хребта. Ці стани можуть мати тяжкі наслідки для здоров'я та розвитку дитини, аж до інвалідності або смерті. Тому вкрай важливо до зачаття та у перші тижні вагітності забезпечити достатній рівень фолієвої кислоти в організмі вагітної.

Рекомендовані дозування

Рекомендована добова доза фолієвої кислоти для вагітних жінок становить приблизно 600-800 мкг на добу. Деякі жінки, особливо ті, хто має підвищений ризик народження дитини з дефектами нервової трубки, можуть потребувати ще більш високих доз. Але це має проводитися лише під наглядом лікаря.

Фолієва кислота в продуктах харчування:

 • Листові зелені овочі (шпинат, броколі, салат)
 • Цитрусові (апельсини, грейпфрути)
 • Бобові (квасоля, сочевиця)
 • Горіхи та насіння
 • Цільнозернові продукти (хліб, крупи)
 • Печінка та м'ясні субпродукти

Таким чином, фолієва кислота – це життєво важливий вітамін для вагітних жінок. Достатній рівень фолієвої кислоти в організмі допоможе запобігти серйозним вродженим дефектам у дитини і підтримає здоров'я майбутньої мами.

Залізо

Залізо - це один з найважливіших мінералів для вагітних, який має велике значення для підтримки здоров'я матері та правильного розвитку плода.

Під час вагітності в організмі жінки значно збільшується об'єм крові (в середньому на 1,3–1,8 л), щоб забезпечити харчування плода. А для процесу кровотворення потрібне залізо.

Залізо є одним з основних компонентів білка гемоглобіну. Гемоглобін знаходиться в червоних кров'яних тільцях (еритроцитах) і відповідає за транспортування кисню по всьому організму, включаючи клітини плода. У період вагітності потреба у кисні значно зростає, оскільки він необхідний для зростання та розвитку плода. Нестача заліза може призвести до гіпоксії - стану, при якому тканини не отримують достатньої кількості кисню, що може негативно вплинути на розвиток дитини.

У зв'язку із внутрішньоутробним зростанням дитини запаси заліза в організмі жінки швидко витрачаються. І якщо до вагітності жінка мала дефіцит заліза, то вже на ранніх термінах вагітності це може призвести до зниження рівня гемоглобіну і, як наслідок, до залізодефіцитної анемії.

До симптомів анемії відносяться втома, слабкість, запаморочення, задишка, блідість шкіри. У період вагітності анемія особливо небезпечна: вона може збільшити ризик передчасних пологів, низької ваги при народженні і навіть мертвонародженні. Тому важливо регулярно перевіряти рівень заліза в крові та за необхідності коригувати його за допомогою дієти або вітамінно-мінеральних добавок.

Рекомендоване дозування

Рекомендована добова доза заліза для вагітних жінок становить близько 27 мг. Жінкам, які мають дефіцит заліза або анемію, може знадобитися більш висока доза, але це повинен визначити лікар.

Залізо в продуктах харчування

 • Червоне м'ясо (яловичина, свинина, баранина)
 • Птах (курка, індичка)
 • Риба та морепродукти
 • Бобові (чечевиця, квасоля, нут)
 • Листові зелені овочі (шпинат, капуста)
 • Збагачені злаки та пластівці
 • Горіхи та насіння
 • Сухофрукти (родзинки, кураги)

Важливо зазначити, що залізо із рослинних джерел (негемове залізо) засвоюється гірше, ніж залізо із тваринних джерел (гемове залізо). Для покращення засвоєння негемового заліза рекомендується поєднувати його з продуктами, багатими на вітамін C (цитрусові, помідори, солодкий перець).

Якщо дієта не забезпечує необхідної кількості заліза, лікар може порекомендувати прийом залізовмісних добавок. При їх прийомі важливо дотримуватись рекомендацій фахівця, оскільки надлишок заліза також може бути шкідливим і викликати побічні ефекти.

Кальцій

Кальцій - це один із найважливіших мінералів для вагітних жінок. Він необхідний для багатьох біологічних процесів, включаючи формування кісткової тканини, роботу серцево-судинної системи та передачу нервових імпульсів.

Під час вагітності кальцій життєво необхідний для розвитку кісток та зубів майбутньої дитини. Цей мінерал активно використовується для формування скелета дитини, особливо у другому та третьому триместрах, коли кісткова тканина активно росте та зміцнюється. І якщо в раціоні вагітної жінки буде недостатньо кальцію, це може призвести до того, що плід почне забирати кальцій із кісток матері. Очевидно, що це негативно вплине на її здоров'я.

Крім того, кальцій відіграє важливу роль у розвитку серця, м'язів та нервової системи плода. Дефіцит кальцію може спричинити гіпокальціємію, тобто. низький рівень кальцію в крові у новонародженого, при якому спостерігаються м'язові спазми та судоми, тахікардія та інші проблеми.

Для майбутньої мами кальцій не менш важливий, ніж для дитини. Під час вагітності організм жінки збільшує вироблення гормону кальцитоніну, який допомагає регулювати рівень кальцію в крові та захищає кісткову тканину від зайвої руйнації. Але якщо кальцію з їжею надходить недостатньо, це може призвести до зменшення щільності кісткової тканини матері, збільшуючи ризик остеопорозу та інших захворювань кісток у майбутньому.

Кальцій також є важливим для підтримки здоров'я зубів. Дефіцит кальцію може призвести до розвитку карієсу та інших стоматологічних проблем. Крім того, кальцій бере участь у процесах згортання крові, роботі м'язів та передачі нервових імпульсів. Таким чином, кальцій є надзвичайно важливим у період вагітності.

Рекомендовані дозування

Рекомендована добова доза для вагітних жінок становить близько 1400 мг.

Джерела кальцію:

 • Молочні продукти (молоко, йогурт, сир)
 • Зелені листові овочі (броколі, капуста, шпинат)
 • Збагачені кальцієм продукти (соки, пластівці, тофу)
 • Риба з м'якими кістками (сардини, лосось)
 • Горіхи та насіння (мигдаль, кунжут)

Крім того, для оптимального засвоєння кальцію необхідний вітамін D, який можна отримати з продуктів (яйця, риба) або внаслідок дії сонячного світла.

Якщо у вагітної спостерігається дефіцит кальцію, лікар може рекомендувати прийом добавок, які містять кальцій. Але будьте обережні, щоб уникнути надлишку кальцію: це може призвести до утворення каменів у нирках та інших проблем.

Вітамін D

Вітамін D — це один із ключових вітамінів для вагітних жінок, оскільки він сприяє засвоєнню кальцію, а також значно впливає на імунну систему, загальне самопочуття та настрій.

За оцінками фахівців, 80-100% потреб організму у вітаміні D забезпечується за рахунок його синтезу в шкірі під дією сонячних променів.

Одна з основних функцій вітаміну D в організмі людини – це допомога у засвоєнні кальцію з їжі. Вітамін D активує процеси в кишечнику, які сприяють ефективному поглинанню кальцію, необхідного для формування та підтримки здорової кісткової тканини. Без достатнього рівня вітаміну D кальцій не може повноцінно засвоюватися, що може призвести до дефіциту кальцію, навіть якщо його достатньо у раціоні харчування.

Для вагітних жінок це відіграє особливо важливу роль, оскільки кальцій необхідний для правильного формування кісток та зубів плода, а також для здоров'я майбутньої мами.

Вітамін D також дуже впливає на імунітет. Він допомагає регулювати імунну відповідь, знижуючи ризик інфекцій та запальних процесів. Це особливо важливо під час вагітності, коли імунна система жінки перебуває під додатковим навантаженням.

Крім того, вітамін D впливає на настрій та психологічний стан. Дослідження показують, що за нестачі цього вітаміну підвищується ризик виникнення депресії, включаючи післяпологову депресію. Тому організм вагітної жінки повинен отримувати достатню кількість вітаміну D, щоб вона мала гарний настрій і стійкий емоційний стан.

Рекомендовані дозування

Рекомендована добова доза вітаміну D для вагітних жінок становить близько 600-800 міжнародних одиниць (МО). Але деякі експерти вважають, що ця доза може бути недостатньою, особливо в регіонах із низьким рівнем сонячного світла. У таких випадках може знадобитися додатковий прийом вітаміну D під контролем лікаря.

Важливо відзначити, що надлишок вітаміну D також може бути шкідливий і призвести до гіперкальціємії (підвищеного рівня кальцію в крові), що викликає проблеми із серцем та нирками. Тому важливо дотримуватись рекомендованих доз і консультуватися з лікарем перед початком прийому добавок.

Джерела вітаміну D

 • Вплив сонячного світла. Шкіра синтезує вітамін D під впливом ультрафіолетового проміння
 • Харчові джерела: жирна риба (лосось, тунець, скумбрія), риб'ячий жир, яєчні жовтки
 • Добавки. Вітамін D може бути включений до пренатальних полівітамінів для вагітних або прийматися окремо за рекомендацією лікаря.

Таким чином, вітамін D відіграє дуже важливу роль у забезпеченні здоров'я матері та дитини під час вагітності. Ефективне засвоєння кальцію, підтримання імунітету та гарний настрій – все це заслуга вітаміну D!

Йод

Ще один важливий мікроелемент, без якого не можна обійтися, — це йод. Він необхідний для нормальної роботи щитовидної залози і істотно впливає на розвиток мозку майбутньої дитини.

Щитовидна залоза використовує йод для виробництва гормонів тироксину (T4) та трийодтироніну (T3), які регулюють обмін речовин, ріст та розвиток організму. Під час вагітності потреба в цих гормонах збільшується, оскільки вони необхідні для підтримки здорового обміну речовин у матері та правильного розвитку плода.

Нестача йоду може призвести до гіпотиреозу - стану, при якому щитовидна залоза не виробляє достатньо гормонів. Це може викликати у вагітної такі прояви як втома, слабкість, збільшення ваги, депресія. Також гіпотиреоз може призвести до ще більш небезпечних ускладнень, таких як викидень, передчасні пологи та низька вага при народженні.

Йод грає величезну роль у розвитку мозку та нервової системи плода. Недолік цього мікроелемента у перші тижні вагітності може призвести до незворотних ушкоджень нервової системи дитини, викликаючи розумову відсталість та затримку розвитку.

Навіть помірна нестача йоду може негативно позначитися на когнітивних функціях та інтелектуальних здібностях дитини. Дослідження показують, що діти, які отримували достатню кількість йоду в утробі матері, мають кращі показники IQ та когнітивного розвитку порівняно з дітьми, чиї матері відчували нестачу йоду.

Рекомендоване дозування

Рекомендована добова доза йоду для вагітних жінок становить близько 220 мікрограмів (мкг). Йод можна отримувати з їжі чи добавок.

Основні джерела йоду

 • Морепродукти (риба, креветки, морські водорості)
 • Йодована сіль
 • Молочні продукти (молоко, йогурт, сир)
 • Яйця
 • Деякі овочі (картопля, броколі)

У районах, де існує йодний дефіцит, має сенс додатково приймати йодовмісні добавки. Але спершу потрібно обов'язково проконсультуватися з лікарем. Він визначить необхідність прийому таких добавок та їх оптимальне дозування.

Омега-3 жирні кислоти

Омега-3 жирні кислоти дуже важливі для вагітних жінок, оскільки вони впливають на розвиток мозку, нервової системи та зору плода, а також на загальний стан здоров'я матері та дитини.

Омега-3 жирні кислоти, особливо докозагексаєнова кислота (DHA), надзвичайно важливі для розвитку мозку та зору плода. DHA – це основний структурний компонент мозку та сітківки ока. Нестача омега-3 жирних кислот під час вагітності може негативно позначитися на когнітивних функціях та зору дитини в майбутньому.

Дослідження показують, що омега-3 жирні кислоти сприяє поліпшенню когнітивних функцій, пам'яті та концентрації уваги у майбутньої дитини, а також знижують ризик розвитку у неї алергій та атопічного дерматиту. Крім того, омега-3 знижують ризик передчасних пологів та низької ваги при народженні.

Джерела омега-3 жирних кислот

 • Риба та морепродукти (жирна риба, така як лосось, скумбрія, оселедець і сардини, багата на DHA та ейкозапентаєнову кислоту (EPA)
 • Лляне масло, насіння льону, насіння чіа (містять альфа-ліноленову кислоту (ALA), яка в організмі може перетворюватися на DHA та EPA, але недостатньо ефективно)
 • Волоські горіхи (хороше джерело ALA, яке може підтримувати рівень омега-3 жирних кислот в організмі)
 • Рибий жир та добавки з омега-3.

У разі якщо отримання достатньої кількості омега-3 жирних кислот із їжі важко, слід подумати про прийом добавок. При виборі джерел омега-3 жирних кислот вагітним жінкам рекомендується уникати риби, які можуть містити високі рівні ртуті.

Риба з високим вмістом ртуті: марлін, тунець, акула, риба-меч, королівська макрель, кахельна риба, королівська скумбрія, морський окунь.

Риба з низьким вмістом ртуті: лосось, сом, кефаль, оселедець, анчоуси, мінтай, сардини, хек, тилапія, прісноводний окунь, форель, сиг.

Вітамін А

Вітамін А — ще один важливий вітамін для вагітних жінок, який відіграє ключову роль у розвитку зору та підтримці імунної системи. Однак важливо пам'ятати, що цей вітамін потрібно вживати в помірних кількостях, оскільки передозування може бути небезпечним для здоров'я.

Вітамін А необхідний для правильного розвитку та функціонування органів зору у плода. Він бере участь у формуванні сітківки ока, що відповідає за сприйняття світла. Таким чином, вітамін А допомагає знизити ризик вроджених аномалій зору та сприяє нормальному розвитку очей дитини.

Крім того, вітамін А відіграє важливу роль у зміцненні імунітету. Він підтримує функції шкіри та слизових оболонок, які є фізичними бар'єрами, що перешкоджають проникненню інфекцій в організм. Вітамін А також сприяє виробленню та активності лейкоцитів, які захищають організм від патогенів.

Вітамін А організм може отримати у двох формах:

 • Ретинол (м'ясо, риба, яйця, молочні продукти, сир, йогурт)
 • Бета-каротин (морква, апельсини, батат, абрикоси). Бета-каротин в організмі перетворюється на вітамін А.

Небезпека передозування вітаміну А

Вітамін А, безумовно, дуже важливий для організму. Однак його надлишок може бути небезпечним, особливо під час вагітності. Справа в тому, що вітамін А є жиророзчинним, а це означає, що він накопичується в організмі та його надлишок важко виводиться.

Передозування вітаміну А може призвести до таких негативних наслідків:

 • Вроджені дефекти у плода, включаючи вади розвитку серця, нервової системи та скелета
 • Серйозні пошкодження печінки у матері
 • Сухість шкіри, головний біль, нудота.

Отримати гостре передозування можна, якщо безконтрольно вживати препарати з вітаміном А, риб'ячий жир або щодня з'їдати великі порції яловичої печінки з кров'ю. Ознаки отруєння ретинолом виявляться приблизно через 6 годин. Його симптоми: сильна слабкість, сонливість, м'язові судоми, роздвоєння в очах, біль голови, запаморочення, нудота, блювання, пронос.

Рекомендоване дозування

Рекомендована добова доза вітаміну А для вагітних жінок становить близько 750-770 мкг ретинолових еквівалентів (РЕ). Вітамін А може надходити до плода у надмірній кількості через плаценту. Його тератогенна дія (тобто порушення ембріонального розвитку, що призводить до виникнення різних аномалій та вад розвитку) доведено у разі прийому дози 24000-30000 МО (міжнародних одиниць) на добу.

Якщо вміст вітаміну А дається в мкг бета-каротину, то для перерахунку в ретинол кількість бета-каротину потрібно розділити на 2. А зв'язок між кількістю ретинолу в мікрограмах (мкг) та міжнародними одиницями МО (IU) виражається так: 1 000 мкг = 3300 МО (IU).

Прийом добавок вітаміну А повинен здійснюватися лише під контролем лікаря, щоб уникнути ризику передозування. Особливо це стосується добавок, що містять ретинол (активну форму вітаміну А), оскільки він несе ризик накопичення та токсичності, на відміну від бета-каротину.

Джерела вітаміну А

Продукти тваринного походження: печінка (але її вживання слід обмежувати через високу концентрацію вітаміну А), молочні продукти, яйця.

Рослинні продукти: помаранчеві та жовті овочі та фрукти (морква, солодка картопля, гарбуз, манго), зелені листові овочі (шпинат, капуста). Ці продукти містять бета-каротин, який організм перетворює на вітамін А за необхідності, що знижує ризик передозування.

 • Печінка яловича
 • Печень тріски (консервована)
 • Морква
 • Курага
 • Листові салати
 • Яйця
 • Сир
 • Сметана
 • Вершки
 • Вершкове масло
 • Болгарський перець
 • Гарбуз

Таким чином, вітамін А дуже важливий для вагітних, оскільки він відіграє роль у розвитку зору та підтримці імунної системи плода. Але його вживання має бути строго контрольованим, щоб уникнути небезпечних наслідків передозування.

Магній

Магній - це мінерал, необхідний для вагітних жінок, тому що він відіграє значну роль у профілактиці судом та передчасних пологів. Магній дуже важливий для нервової системи матері: він допомагає зняти роздратування, покращити настрій та налагодити сон.

Магній важливий для нормальної роботи м'язів, включаючи матку. Дефіцит магнію може призвести до підвищеного тонусу м'язів, що може виявлятися у вигляді судом у ногах. Відомо, що цей симптом часто непокоїть вагітних жінок. Магній допомагає розслабити м'язи та запобігти цим неприємним відчуттям.

Крім того, магній знижує ризик передчасних пологів. Він допомагає підтримувати нормальний тонус матки та запобігає передчасним скороченням, які можуть призвести до раннього початку пологів. Дослідження показують, що магній запобігає передчасним пологам, і сприяє більш сприятливому результату вагітності.

Джерела магнію в харчових продуктах

 • Листові зелені овочі (шпинат, капуста та ін.)
 • Горіхи та насіння (мигдаль, кешью, гарбузове насіння, насіння соняшнику)
 • Цільнозернові продукти (коричневий рис, вівсянка, кіноа, цільнозерновий хліб)
 • Бобові (чорні боби, нут, квасоля)
 • Фрукти (банани, авокадо, сухофрукти)
 • Риба (лосось, скумбрія)
 • Натуральний темний шоколад з високим вмістом какао.

Рекомендоване дозування

Рекомендована добова доза магнію для вагітних жінок становить близько 350-360 мг. Якщо з якихось причин важко отримати необхідну кількість магнію, лікар може рекомендувати прийом добавок з магнієм.

Вітамін C

Вітамін C, також відомий як аскорбінова кислота, є важливим вітаміном для вагітних жінок. Він необхідний для зміцнення імунної системи та покращення засвоєння заліза, що особливо важливо у період вагітності.

Вітамін C відіграє ключову роль у підтримці та зміцненні імунної системи. Він збільшує рухливість білих кров'яних клітин (лейкоцитів), які захищають організм від інфекцій. Під час вагітності імунітет жінки піддається додатковому навантаженню, і підтримання його на високому рівні допомагає захистити як матір, так і дитину, що розвивається, від різних інфекцій. Крім того, вітамін C – це антиоксидант, який захищає клітини від пошкоджень вільними радикалами.

Однією з важливих функцій вітаміну C є його здатність покращувати засвоєння негемового заліза, що міститься у рослинних продуктах. Залізо необхідне виробництва гемоглобіну, який переносить кисень у всьому організмі. Під час вагітності потреба в залозі збільшується, і недолік цього мінералу може призвести до анемії, що може негативно позначитися на здоров'ї матері та плода.

Вітамін C сприяє перетворенню негемового заліза у форму, яка легше засвоюється організмом. Наприклад, додавання продуктів, багатих на вітамін C, таких як цитрусові, до залізовмісних страв, таких як шпинат або бобові, допомагає поліпшити засвоєння заліза і запобігти анемії.

Рекомендоване дозування

Рекомендована добова доза вітаміну C для вагітних жінок становить близько 80 мг.

Джерела вітаміну C

 • Цитрусові: апельсини, лимони, лайм, грейпфрут
 • Ягоди: полуниця, малина, чорниця
 • Тропічні фрукти: ківі, манго, ананас, папайя
 • Овочі: червоний та зелений солодкий перець, броколі, брюссельська капуста, шпинат, томати
 • Зелень: петрушка, кінза.

У поодиноких випадках, коли надходження вітаміну C з їжі недостатньо, лікар може рекомендувати прийом добавок.

Вітамін Е

Вітамін Е – це жиророзчинний вітамін, який має антиоксидантні та радіопротекторні властивості, а також бере участь у різних процесах клітинного метаболізму. Доступна та найвідоміша для людини форма вітаміну Е – альфа-токоферол. Токоферол незамінний для нормальної роботи репродуктивної системи людини: запліднення та розвитку плода.

Під час вагітності вітамін Е бере участь у формуванні плаценти, перешкоджає викидням, підтримує вироблення гормону лактації пролактину, а також сприяє нормалізації обміну речовин в організмі майбутньої мами.

Рекомендоване дозування

Рекомендована добова доза вітаміну Е для вагітних жінок становить приблизно 17 мг.

Джерела вітаміну Е

 • Рослинні олії
 • Горіхи
 • Помідори
 • Яйця
 • Петрушка, шпинат
 • Горох

Вітамін В12

Вітамін B12 (ціанокобаламін, кобаламін) відіграє важливу роль у різних метаболічних процесах в організмі людини. Він знижує рівень гомоцистеїну, захищаючи серце та судини, бере участь у процесах кровотворення, а також необхідний для нормальної роботи нейронів мозку та центральної нервової системи.

Дефіцит вітаміну B12 призводить до анемії. При цьому спостерігаються такі симптоми: постійна втома чи слабкість, блідість шкіри, погіршення пам'яті.

Під час вагітності вітамін В12 важливий для розвитку мозку та нервової системи плода, а також для підтримки процесів кровотворення в організмі вагітної жінки. При дефіциті В12 у майбутньої мами виникає анемія, а у дитини зростає ризик уроджених дефектів, когнітивних порушень та затримок у розвитку.

Важливо відзначити, що вітамін B12 не синтезується в організмі людини і надходить в організм лише з їжею тваринного походження. Вегетаріанцям на замітку: рослинна їжа практично не містить вітамін B12. Тому вони мають сенс приймати препарати з вітаміном B12.

Рекомендоване дозування

Рекомендована добова доза вітаміну В12 для вагітних жінок становить приблизно 2,6 мкг.

Джерела вітаміну В12

 • М'ясо (яловичина, свинина, баранина, курка, індичка)
 • Субпродукти (яловича печінка, свиняча печінка, яловичі нирки)
 • Яйця
 • Молоко
 • Молочні продукти (кефір, йогурт, сир, сир)
 • Риба (скумбрія, лосось, форель)
 • Морепродукти (мідії, устриці)

Вітамін В6

Вітамін В6 відіграє важливу роль в обміні речовин в організмі людини. Він необхідний для нормального функціонування центральної та периферичної нервової системи, а також бере участь у синтезі нейромедіаторів.

Під час вагітності вітамін В6 важливий для розвитку мозку та нервової системи плода. Також він бере участь у кровотворенні, регулює процеси збудження/гальмування у нервовій системі, тим самим зменшуючи дратівливість. Нестача вітаміну В6 часто є однією з причин раннього токсикозу.

Рекомендоване дозування

Рекомендована добова доза вітаміну В6 для вагітних жінок становить приблизно 1,9 мкг.

Джерела вітаміну В6

 • цілісні злаки
 • Пивні дріжджі
 • Пшеничні висівки
 • Субпродукти (нирки, печінка, серце)
 • Часник
 • Квасоля
 • Картопля
 • Горіхи (волоські горіхи, фундук)
 • Полуниця, черешня, апельсини, лимони, банани, авокадо
 • Кольорова та білокачанна капуста

Цинк

Цинк сприяє нормальному внутрішньоутробному розвитку та формуванню внутрішніх органів плода. Він важливий для нормальної роботи мозку та нервової системи, а також допомагає роботі імунної системи, що дозволяє протистояти інфекціям.

Зверніть увагу: цинк не виробляється всередині організму, тому його потрібно отримувати ззовні.

Рекомендоване дозування

Рекомендована добова доза цинку для вагітних жінок становить приблизно 11-12 мг.

Джерела цинку

 • Морепродукти (устриці, краби)
 • Червоне м'ясо (яловичина, баранина, свинина)
 • Бобові (нут, сочевиця, квасоля)
 • Насіння гарбуза, кунжуту, льону
 • Молоко, сир
 • Яйця

Отже, ми розглянули основні вітаміни та мінерали, які відіграють важливу роль в організмі жінки в період вагітності. Як зазначають фахівці, повною мірою отримати весь обсяг необхідних речовин із харчування практично неможливо, тому лікарі призначають майбутнім мамам спеціальні вітаміни для вагітних.

Проте дуже важливо, щоб раціон харчування вагітної жінки був повноцінним і збалансованим.

Здорове харчування для вагітних

Під час вагітності жінка повинна вести здоровий спосіб життя, а також приймати вітаміни для вагітних. Однак це ніяк не скасовує правильне харчування. Раціон має бути повноцінним та різноманітним, включати натуральні джерела вітамінів та мінералів, щоб забезпечити надходження в організм усіх необхідних поживних речовин.

Які продукти повинні бути в раціоні вагітної жінки

Вагітним жінкам рекомендується включати у свій раціон такі продукти.

  1. Фрукти та ягоди
   • Цитрусові (апельсини, лимони, грейпфрути): багаті на вітамін C
   • Ягоди (чорниця, полуниця, малина): містять антиоксиданти та вітаміни
   • Банани: джерело калію та магнію
  2. Овочі
   • Листові зелені овочі (шпинат, капуста): багаті на фолієву кислоту, залізо і магній
   • Морква та солодка картопля: містять бета-каротин, який в організмі перетворюється на вітамін A
   • Брокколі: джерело вітамінів C і K, а також фолієвої кислоти та клітковини
  3. Білкові продукти
   • Пісне м'ясо (курка, індичка): забезпечує організм залізом та білком, необхідними для зростання та розвитку плоду
   • Риба (лосось, скумбрія): містить омега-3 жирні кислоти, особливо DHA, важливі для розвитку мозку та зору плода. Важливо вибирати рибу з низьким вмістом ртуті
   • Бобові (чечевиця, нут, квасоля): багаті на рослинний білок, залізо і клітковину
  4. Молочні продукти
   • Молоко, йогурт, сир: джерела кальцію та вітаміну D
   • Цільнозернові продукти
   • Вівсянка, коричневий рис, кіноа, цільнозерновий хліб: містять складні вуглеводи, клітковину та вітаміни групи B
   • Горіхи та насіння
   • Миндаль, волоські горіхи, насіння соняшнику та гарбузове насіння: багаті магнієм, вітаміном E та омега-3 жирними кислотами
  5. Здорові жири
   • Авокадо та оливкова олія: джерела корисних мононенасичених жирів

Вітаміни для вагітних: часті питання

Чи потрібно приймати вітаміни для вагітних, якщо я маю здорове харчування?

Так, навіть при збалансованому та здоровому харчуванні іноді важко отримати всі необхідні вітаміни та мінерали у достатніх кількостях. Вітаміни для вагітних допомагають заповнити дефіцит та забезпечують організм усіма необхідними нутрієнтами, такими як фолієва кислота, залізо та кальцій.

Коли краще починати приймати вітаміни для вагітних?

Ідеально розпочати прийом вітамінів для вагітних ще до зачаття, щоб підготувати організм до вагітності. Фолієва кислота особливо важлива у перші тижні вагітності для запобігання дефектам нервової трубки. Якщо ви вже вагітні, починайте прийом вітамінів якнайшвидше, але спочатку проконсультуйтеся з лікарем.

Чи можна продовжувати приймати звичайні полівітаміни замість спеціальних вітамінів для вагітних?

Краще використовувати спеціальні вітаміни для вагітних, оскільки вони розроблені з урахуванням потреб вагітних жінок і містять необхідні дозування важливих нутрієнтів, таких як фолієва кислота, залізо та кальцій, які можуть бути відсутніми у звичайних полівітамінах або утримуватись у недостатній кількості.

Чи можна передозувати вітаміни для вагітних?

Так, надмірне споживання деяких вітамінів та мінералів може бути небезпечним. Наприклад, надлишок вітаміну A може спричинити вади розвитку плода, а надлишок заліза може призвести до запорів та інших проблем. Тому важливо дотримуватися рекомендацій лікаря та не перевищувати рекомендованих доз.

Які вітаміни та мінерали особливо важливі під час вагітності?

Найважливіші вітаміни та мінерали під час вагітності включають фолієву кислоту (вітамін B9), залізо, кальцій, вітамін D, йод, омега-3 жирні кислоти, вітамін C, вітамін A, вітамін B12, вітамін B6, цинк. Кожен із них відіграє свою унікальну роль у підтримці здоров'я матері та розвитку плоду.

Які найкращі вітаміни для вагітних?

В даний час є різні варіанти вітамінів для вагітних від різних фірм-виробників. Наприклад, Фолієва Кислота, Метилфолат, 5-MTHF від Thorne Research, яка життєво необхідна жінці під час вагітності. З іншого боку, фолієва кислота сприяє виробленню серотоніну і норадреналіну, тобто головних гормонів щастя та радості. Це означає, що її можна приймати як антидепресант. Жінки, які приймали ці вітаміни для вагітних, пишуть у своїх відгуках, що покращився настрій та сон, а також зменшилася тривожність.

Ще одні відмінні (або навіть ідеальні, якщо судити за назвою - Perfect означає "ідеальний") Мультивітаміни для Вагітних, Perfect Prenatal від New Chapter містять цілий спектр необхідних вітамінів та мінералів для вагітних. У їхньому складі: вітаміни A, C, D, E, групи B, кальцій, залізо, йод, магній, цинк, селен, мідь, марганець, хром, молібден та інші корисні речовини. У відгуках жінки пишуть, що почували себе спокійно та впевнено, і навіть зазначають покращення імунітету.

Чи можуть вітаміни для вагітних викликати побічні ефекти?

Деякі жінки можуть відчувати побічні ефекти від прийому вітамінів, такі як нудота, запор або головний біль. Якщо у вас виникають неприємні симптоми, обговоріть це з лікарем. Можливо, буде потрібно коригування дозування або заміна препарату.

Коли краще приймати вітаміни для вагітних - вранці чи ввечері?

Це залежить від типу вітамінів та рекомендацій вашого лікаря. Наприклад, вітаміни групи B та вітамін C часто рекомендують приймати вранці, оскільки вони можуть підвищити рівень енергії. Мінерали, такі як магній, краще приймати ввечері, оскільки вони можуть сприяти розслабленню та покращенню сну.

Чи можна приймати додаткові добавки разом із вітамінами для вагітних?

Перш ніж приймати будь-які додаткові добавки, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем. Деякі добавки можуть взаємодіяти з вітамінами для вагітних або спричинити передозування певних нутрієнтів.

Як вибрати якісні вітаміни для вагітних?

Насамперед слідуйте рекомендаціям лікаря. Крім того, звертайте увагу на склад, репутацію виробника, наявність сертифікатів якості, відгуки інших користувачів.

Висновок

Під час вагітності жінка має з усією серйозністю підійти до питання свого харчування та забезпечення організму необхідними вітамінами та мінералами, адже від цього залежить і її здоров'я, і здоров'я майбутньої дитини. І якщо з їжі потрібних речовин надходить недостатньо, слід додатково приймати вітаміни для вагітних.

Важливо пам'ятати, що при виборі вітамінів для вагітних потрібний індивідуальний підхід. Адже кожна жінка унікальна, і потреба у вітамінах та мінералах залежить від багатьох факторів, таких як вік, загальний стан здоров'я, наявність хронічних захворювань та особливості харчування. Тому важливо розробити персоналізований план прийому вітамінів, який відповідатиме індивідуальним потребам жінки.

Щоб визначити конкретні потреби організму, необхідно проконсультуватися з лікарем. Він призначить необхідні аналізи, щоб оцінити рівень вітамінів та мінералів в організмі, і на основі цих даних рекомендувати оптимальні дозування.

Надалі під час регулярних медичних оглядів лікар може коригувати план прийому вітамінів залежно від потреб, що змінюються. Наприклад, у різних триместрах вагітності потреби у певних нутрієнтах можуть змінюватись.

Отже, разом із лікарем виберіть вітаміни для вагітних, регулярно проходьте медичні огляди, повноцінно харчуйтеся, гуляйте на свіжому повітрі, уникайте стресів. Все це забезпечить благополучне перебіг вагітності та народження здорової дитини.

Джерела

Дефіцит вітамінів та мінералів у вагітних: набагато серйозніша проблема, ніж ми звикли думати. Health-ua.com. Спеціалізований медичний портал

Vitamin A and Pregnancy: A Narrative Review (Вітамін А та вагітність: огляд). PubMed. National Library of Medicine. National Institutes of Health

Influence of mineral and vitamin supplements on pregnancy outcome (Вплив мінеральних та вітамінних добавок на результат вагітності). PubMed. National Library of Medicine. National Institutes of Health

Guideline No. 427: Folic Acid and Multivitamin Supplementation for Prevention of Folic Acid-Sensitive Congenital Anomalies (Посібник № 427: Прийом фолієвої кислоти та мультивітамінів для профілактики вроджених аномалій, пов'язаних з дефіцитом фолієвої кислоти). PubMed. National Library of Medicine. National Institutes of Health

The fourth trimester: What you should know (Четвертий триместр: що вам слід знати). Harvard Health Publishing. Harvard Medical School

Автор: Наталія Руденко

Наступна →
0 Коментарів

Додати коментар

Ім'я

Emails

Напишіть коментар

Back to Top